Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 3284336



*

nr 328 4336


Vas

Argenta, KÃ¥ge, H.12


Utrop:

100 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 september 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/9 11:16:31 1      250 kr
17/9 16:29:02 2      200 kr
18/9 17:22:40 3      250 kr
18/9 17:23:04 3      300 kr
19/9 13:02:41 4      400 kr
20/9 11:02:44 5      500 kr
20/9 11:35:46 6      700 kr
20/9 12:48:11 5      650 kr
20/9 12:49:01 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:48
  • 6309 Golvvas
    Kina. Höjd: 46cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:09
  • 6158 Penselvas
    Kina, Porslin. Höjd: 28 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:41
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr